Terapinis gydymas

Dantų ėduonis arba dantų kariesas (lot. caries dentium) –danties emalio ir dentino nekrozė.

Ginesų rekordų knygos duomenimas tai labiausiai paplitusi liga pasaulyje, lietuvoje ja serga apie 90% populiacijos.

Pirminėje stadijoje ėduonį galima pastebėti pagal balzganą dėmelę emalio paviršiuje ar jo duobutėse. Po to dėmelės paviršiuje susidaro ertmė, kuri lėtai, o kartais gana greitai didėja ir pasiekia danties pulpą. Atsiranda dėl mikroelementų (pvz.,fluoro), vitaminų stokos maiste, angliavandenių pertekliaus maiste, o taip pat dėl kramtymo funkcijos sumažėjmo vartojant daugiau susmulkintą maistą. Sumažėjus danties emalio atsparumui, susidaro sąlygos burnoj esančių bakterijų bei virusų fermentams lengvai tirpdinti emalį.

Esant dantų ėduoniui gelia ir skauda dantis nuo šaltų, karštų, saldžių ir rūgščių produktų, ligonis negali normaliai sukramtyti maisto. Skaudant dantims, sutrinka ne tik seilių išsiskyrimas, bet ir skrandžio sulčių gamyba, todėl sutrinka maisto virškinimas. Tokie žmonės dažniau serga skrandžio uždegimu ir opalige.

Periodiški apsilankymai pas odontologą padeda išvengti komplikuoto ėduonies, kuris dažnai lydimas danties pulpos uždegimo ir skausmų. Laiku pastebėjus ir užplombavus ėduonies pažeistą dantį išvengiama komplikacijų.

Suaugusiems dantys plombuojami šviesoje kietinama helio plomba, kurios spalva parenkama pagal šalia esančius dantis.

Vaikams pieninių dantukų ėduonis plombuojamas stiklojonomerine plomba. Vaikai gali pasirinkti arba dantukui artimą baltą spalvą, arba spalvotas plombas.

Tyrimai rodo, kad kone visų Lietuvos šešiamečių dantukai yra pažeisti ėduonies, tačiau šio dantų "pabaisiuko" ateityje galima būtų išvengti arba bent jau gerokai sumažinti jo atsiradimo tikimybę apsaugojus dantukus silantais.

Mokslininkai teigia, kad laiku padengus vaikų dantis silantais, net ir praėjus 8 metams po procedūros, karieso atsiradimo tikimybė sumažėja 80-90 proc.

Dantis hermetizuojantis silantas yra plastiškas skystis, užliejantis gilias vageles ir sukietėjantis šviesoje. Silantai dedami išdygus pirmiesiems nuolatiniams krūminiams dantims.