Profilaktika ir burnos higiena

Pasaulis yra kaip veidrodis, nusišypsok jam ir jis tau nusišypsos.

Galime pripažinti, kad pirmas įspūdis yra pats svarbiausias šiuolaikiniame pasaulyje. Žmogaus elgesio tyrinėtojai teigia, kad mes sprendžiame apie žmogaus fizinius, protinius bei emocinius resursus atsižvelgdami į instinktyvųjį pirmąjį įspūdį. Kai mes pirmą kartą susitinkame su žmonėmis į veidus atkreipiame didžiausią dėmesį. Švytinti šypsena automatiškai įkvepia pasitikėjimo žmogumi.
Visur aplink save mes matome tobulas šypsenas: įžymybės, herojai ar patikimi žinių vedėjai- visi turi akinančias šypsenas. Taigi graži šypsena ir gera burnos sveikata turi didelę įtaką mūsų tarpusavio santykiams.
Neatsitiktinai pirmieji tobulos šypsenos ieškojimai siekia labai senus laikus. Jau 5000 metų prieš mūsų erą Šumerai buvo susirūpinę dantų ėduonimi. Dantų kirminai buvo laikomi pablogėjusios sveikatos ir burnos grybelių priežastimi.
Šiuolaikinė stomatologija sparčiausiai vystytis pradėjo devynioliktame amžiuje. Esant tokiam susidomėjimui gera burnos sveikata ir išvaizda, odontologija sparčiai vystėsi ir skilo į daug šakų.

Išsaugoti sveikus dantis pigiau, nei gydyti!

Skandinavijoje jau seniai apskaičiuota, jog dantų ligų profilaktika yra 40-50 kartų pigesnė, nei gydymas. Kariesas prasideda dažniausiai jau vaikystėje. Tuomet ir užplombuojami pirmieji nuolatiniai dantys. Sulaukusio 35-44 metų lietuvio burnoje vidutiniškai yra 14-15 karieso pažeistų, kelis kartus plombuotų arba išrautų dantų. 65-74 metų lietuviai turi jau 23 tokius dantis.

Taigi svarbiausia norint išsaugoti savo ir mūsų vaikų sveikus dantis yra- profilaktika. Pradedant nuo pačio jauniausio amžiaus t.y. 2-3 metukų vaikams reikia pradėti pasakoti apie burnos higienos privalumus ir formuoti įgūdžius. Vaikui reikia suprantamai paaiškinti, dėl ko reikia valyti dantukus. Taip pat reikia parodyti, kaip sudrėkinti šepetėlį, išspausti ant jo pastos. Palengva išmokyti vaiką taisyklingai valyti dantis, t.y. ne tik priekinius, bet ir šoninius, užpakalinius ir kramtomuosius dantų paviršius, ne tik išorinę bet ir vidinę jų pusę. Valyti šepetuku reikia ne tik horizontaliai, bet ir vertikaliai. Valant apatinius dantis, braukoma iš apačios aukštyn, o viršutinius - iš viršaus žemyn. Valyti reikia ne trumpiau kaip 3-5 minutes. Rekomenduojama po kiekvieno valgio išskalauti bumą. Norėdami apsaugoti dantis nuo ėduonies, pasistenkime, kad vaikai valgytų kuo mažiau produktų, kuriuose daug rafinuoto cukraus: saldainių, sausainių, pyragaičių, uogienės ir konservuotų produktų, į kuriuos pridėta cukraus. Kad dantų emalis neskeldėtų ir netrupėtų, neduokite vaikams po karštų patiekalų tuoj pat šaltų gėrimų ir valgių.

Burnos higienos pagrindas yra kasdienė dantų priežiūra, kurią atliekate namuose. Kaip ją atlikti ir kokias priemones pasirinkti turėtų patarti jūsų odontologas. Taigi, kiekvienas žmogus yra atsakingas už kasdienę savo burnos higieną, tačiau ji privalo būti paremta jūsų odontologo ar burnos higienisto  profesionalia burnos higiena, atliekama kas 6 mėn arba dažniau, priklauso nuo situacijos.

Dantų valymas yra labai svarbus, nors pats vienas jis ir negali pašalinti dantų akmenų, dar kitaip vadinamų dantų apnašomis, kurie susikaupia bėgant laikui. Akmenys turi būti pašalinti, kad sumažintume ėduonies, periodonto ligų ar net dantų netekimo riziką. Einant laikui dantų akmenys kaupiasi ant danties paviršiaus. Kai jie formuojasi žemiau dantenų linijos ar tarpudantyje pats žmogus negali jų aptikti. Juos pašalinti yra būtina profesionali burnos higiena.
Burnos ertmės higienos metu- ultragarsiniu skaleriu, instrumentais, oro abrazijos būdu nuo visų dantų paviršių, periodonto kišenių nuvalomas kietas ir minkštas apnašas, esantis virš ir po dantenom, kartu pašalinami čia susikaupę mikroorganizmai bei jų išskiriami toksinai. Pacientui pageidaujant, šią procedūrą galima atlikti ir nuskausminus. Profesionalios higienos metu atliekama gydomųjų preparatų aplikacijos, nujautrinami apsinuoginę dantų kakleliai.