Endodontinis gydymas

Endodontinis gydymas per metus išsaugo maždaug 17 milijonų dantų. Išsaugoti dantį ir sustabdyti skausmą daug geresnė išeitis nei jį pašalinti.

Endodontinės procedūros metu iš šaknies kanalo yra pašalinama pulpa. Vainikinė pulpos dalis yra pašalinama preparuojant dantį, o giliau esantys kanalai yra valomi ir platinami su nikelio titano instrumentais.

Dantis iš esmės yra sudarytas iš trijų pagrindinių komponentų: emalio, kuris yra kietas ir dengia danties paviršių; dentino- viduriniojo sluoksnio, kuris yra minkštesnis už emalį ir minkštojo audinio, kuris yra danties viduje ir vadinamas danties pulpa. Danties pulpa yra sudaryta iš nervinio audinio, limfinio audinio ir kraujagyslių, ir laikomas danties gyvąja dalimi. Kai pulpa yra stipriai traumuojama- tai gali atsitikti dėl bakterijų, kurios pasiekia pulpą esant giliam kariesui, danties skilimo, kuris pasiekia pulpą arba stipraus traumuojančio danties sumušimo- dantis pradeda mirti ir tuomet būtina atlikti endodontinį gydymą siekiant pašalinti infekciją ir išvengti danties pašalinimo.

Endodontinė procedūra susideda iš danties dezinfekavimo ir mirusių audinių pašalinimo ( nervinio audinio, limfinio audinio, kraujagyslių, bakterijų ir uždegimo produktų) iš pulpos kameros ir su ja sujungtų kanalų. Kai pažeisti kanalai yra pakankamai išvalyti ir išformuoti jie pripildomi medžiaga, kuri apsaugo dantį nuo infekcijos pasikartojimo.
Pagrindiniai simptomai, kurie gali reikšti jog jums būtinas endodontinis gydymas yra:

  • Nuo minimalaus iki labai stipraus skausmo
  • Danties spalvos pakitimas
  • Patinimas dantį supančių dantenų srityje
  • Pakitimai matomi danties rentgenogramoje


Šiais atvejais odontologai paprastai rekomenduoja atlikti endodontinį gydymą ir išsaugoti pažeistą dantį. Tačiau pasitaiko atvejų kai danties pašalinimas yra vienintelė išeitis, tuomet trūkstamas dantis gali būti atstatytas implantuojant ar protezuojant. Ūmi infekcija, kuri sukelia stiprų skausmą gali būti labai pavojinga, todėl jeigu pajutote stiprų danties skausmą yra būtina apsilankyti pas odontologą, kuris išsiaiškins šio skausmo priežastį. Jei infekcija išplinta už žandikaulio ribų į kaklą ir galvą, tuomet reikalingas daug intensyvesnis gydymas, kurio metu pacientą dažniausiai reikia hospitalizuoti.