Dantų protezavimas

Danties protezavimas - tai danties kietųjų audinių atkūrimas išsaugant anatominę formą, spalvą bei tekstūrą, kai danties nebeįmanoma atstatyti plombinėmis medžiagomis.

Visas kramtomasis danties paviršius yra prilyginamas vienetui. Jei pažeidimo indeksas yra lygus 0,55- 0,6, protezuojama įklotais; jei 0,6- 0,8 gaminami dirbtiniai vainikėliai; jei daugiau kaip 0,8 – kultiniais kaištiniais įklotais ir vainikėliais.

Gydymo metodo pasirinkimas priklauso nuo daugelio priežasčių, todėl dažnai žmogus pats negali apsispręsti koks protezavimo būdas jam labiausiai tinka ir yra galimas. Metodo pasirinkimas priklauso nuo danties audinių defektų dydžio, topografijos ir formos; minkštųjų ir kietųjų audinių tarpusavio santykio; rentgeno tyrimų duomenų; estetikos reikalavimų; burnos ertmės higienos; protezo ilgaamžiškumo.

Visi protezai bendrai yra skirstomi:

  • Išimamus protezus: plokšteliniai bei lanko atraminiai protezai.
  • Neišimamus protezus: vainikėliai ir tiltiniai protezai.
  • Kiekvienam pacientui protezavimo planas sudaromas individualiai atsižvelgiant į galimybes ir reikalavimus.

Išimami protezai:

Plokštelinius protezus sudaro bazė prie kurios tvirtinami dirbtiniai dantys, kabliukai ir kitos nuimamu protezų dalys. Jos dydis priklauso nuo likusių dantų skaičiaus ir jų būklės. Dirbtiniai dantys dažniausiai parenkami plastmasiniai, kurie pritaikomi prie esamų dantų, veido formos ir atsižvelgiant į pageidavimus. Rečiau naudojami porcelianiniai ar metaliniai dirbtiniai dantys.

Bazė dažniausiai naudojama pagaminta iš kietos plastmasės. Ilgalaikės minkštos bazės yra naudojamos, kai pacientas netoleruojakietos bazės. Dažniausiai tai nutinka, kai alveolinė atauga yra nevienodai rezorbuota, bei ją dengia plona neelastinga gleivinė.

Lanko atraminius protezus sudaro karkasas, kuriam priklauso visos metalinės protezo dalys: apkabėlės, lankai bei metalinis tinklelis, ir pagrindas- tai plastmasinė protezo dalis su dirbtiniais dantimis. Lanko atraminiai protezai gali būti fiksuojami apkabėlių arba užraktų pagalba. Apkabėlių tipų ir formų yra labai daug, jas parenka gydytojas ortopedas dirbdamas kartu su techniku, atsižvelgdamas į likusių dantų būklę bei išsidėsrymą.

Užraktai naudojami norint pasiekti geresnę lanko atraminių protezų estetiką, geresnę higieną bei mažesnį rovimo koeficientą. dažniausiai pasirenkamos sijinė, teleskopinė, rutulinė ar magnetinė fiksacija užraktais.

Sijinė lanko atraminio protezo fiksacija- įtveria pavieniui išsidėsčiusius dantis, gerai fiksuoja ir būna stabilūs.

Teleskopinė fiksacija- stabiliausia užrakto forma, atsparūs taisymui, paprasta priežiūra, nesudėtingas įvedimas į burną. Teleskopas turi du konstrukcinius elementus, kurie vienas kitą atitinka forma. Vidinis vainikėlis atrodo kaip metalinis kalpokėlis, kuris dengia danties kultį. Išorinis turi danties anatominę formą. Vidinė dalis tvirtinama prie danties cementu, o išorinė jungiama su išimamu protezu.

Neišimami protezai:

Metalokeramikos restauracijos- tai metalinio karkaso protezai padengti keramikos sluoksniu. Keramikos spalva yra parenkama pagal paciento likusius dantis naudojant spalvų raktą. Šios restauracijos yra tvirtos ir ilgą laiką buvo vienos populiariausių. Tačiau protezuoti priekinius dantis nėra labai tinkamos dėl savo prastų estetinių savybių. Nors juos ir dengia natūralios spalvos keramikos sluoksnis, tačiau dėl metalo jie neperšviečiami. Ilgainiui aplink suprotezuoto danties kaklelį pradeda ryškėti tamsi juostelė. Metalokeramikiniai protezai labiau tinkami galinių dantų protezavimui, dėl savo tvirtumo ir prieinamos kainos.

Keramikinės restauracijos- estetiški, labai gerai atkuria natūralius dantis. Tinka tik priekinių dantų restauracijoms nes yra trapesni, greičiau skyla nei metalokeramikiniai protezai. Gerai suderinami su burnos audiniais, nesukelia alergijų, kurias gali sukelti metalai. Gerai priglunda prie danties audinių, yra peršviečiami todėl labai natūraliai atrodo.

Cirkonio oksido keramikos restauracijos- cirkonis kaip metalas,yra vienas iš gausiausių elementų žemės plutoje, ir tai yra pagrindas cirkonio oksidui . Ši aukštos klasės protezavimo medžiaga buvo sėkmingai panaudota protezų dalims. Dantų paruošimas toks pats,kaip metalo keramikai. Dėl jo nesudėtingo apdorojimo, bei tradicinio cementavimo, puikaus biosuderinamumo ir žemo šiluminio laidumo cirkonio oksidas yra labiausiai tinkamas šiuolaikinei dantų restauracijai.Tai tikras išsigelbėjimas alergiškiems metalui žmonėms. Tuo pat metu cirkonio keramika turi puiku estetinį vaizdą. Cirkonio skaidrumas lengvai suderinamas su estetika dantų restauracijose.

Protezavimas ant implantų

Dantų implantai – pamatas būsimiems dantims (galima apibūdinti kaip dirbtinę šaknį). Implantacijos kokybė nulemia viso tolimesnio gydymo sėkmę, tačiau ne mažesnė dalis sėkmės priklauso nuo gydytojo odontologo ortopedo, kuris gamina protezą, tvirtinamą ant implantų. Protezas ne tik turi būti tikslus, bet ir gerai apskaičiuotas, vienodai paskirstantis krūvį visiems atraminiams elementams ir estetiškas.

Kai trūksta vieno arba kelių dantų, implantai protezuojami atskirais arba keliais sujungtais metalo keramikos dantų vainikėliais (tiltais). Kai žandikaulyje nelikę nė vieno danties ir atlikta implantacija keletu dantų implantų, yra kelios protezavimo galimybės: jei įsriegta pakankamas kiekis dantų implantų, galima protezuoti tiltais, jei implantų burnoje mažiau, tuomet gaminamas ant implantų tvirtinamas išimamas protezas .

Didėjant estetiniams reikalavimams, atsirado būdų, užtikrinančių priekinių dantų implantų protezų estetiką. Tai bemetalės keramikos vainikėliai ir cirkonio protezavimo atramos. Pasirinkus šį protezavimo metodą, prie įvairaus apšvietimo nebepastebimas metalo keramikos vainikėliams būdingas šaltas metalo atspalvis, sklindantis iš giliųjų keramikos sluoksnių. Dar vienas bemetalės keramikos pranašumas, palyginti su metalo keramika, – vystantis periodonto ligai ar bėgant metams, vyksta dantenų recesija (jos pasislenka aukštyn), dėl to atsidengia dantų kakleliai; jei dantys natūralūs ar protezuoti bemetalės keramikos vainikėliais, tai nepavojinga, tačiau, jei dantys protezuoti metalo keramikos vainikėliais,– taps matomas metalinis vainikėlio kraštelis, nepadengtas keramika.